TELEFON: 17 859 90 08  MAIL: sklep@bajamoto.pl

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? 0
Ile motocykli zaginęło w ostatnich latach? Jak się zabezpieczyć?

Statystyki kradzieży motocykli - czyli jak skutecznie chronić motocykl?

Na pewno kiedyś słyszałeś o kradzieży motocykli. A może nawet to Tobie lub komuś bliskiemu ukradli jednoślad?

Zgodnie ze statystykami przygotowanymi przez policje przez ostatnie cztery lata liczba skradzionych dwukołowych maszyn systematycznie spadała. Zgromadzone dane wskazują, że w 2015 roku liczba odnotowanych kradzieży jednośladów wynosiła 1557. Natomiast w 2017 r. liczba ta spadła do 1118 skradzionych motocykli. W 2015 r. najwięcej maszyn skradziono w Katowicach (233) oraz w Warszawie (212), a najmniej w Kielcach (29). W 2016 r. najwięcej motocykli skradziono we Wrocławiu (225) oraz w Katowicach (206), w tym roku również najmniej motocykli skradziono w Kielcach (14 szt.). 2017 r. nie przyniósł za wielu zmian, najwięcej kradzieży dokonano we Wrocławiu (219) i Warszawie (175), najmniej nadal w Kielcach (11). Niestety nie znaleźliśmy danych z 2018 roku.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą motocykla?

Po pierwsze dbaj o rozpowszechniane przez siebie informacje. Złodziej musi wiedzieć, gdzie trzymasz sprzęt. Uzyskanie takiej wiedzy nie będzie problemem jeśli wstawiasz zdjęcia na portalu społecznościowym gdzie w tle co chwile widać twój garaż lub w garażu albo z podpisem „odstawianie mojej niuni do spania po całodziennej przejażdżce”. Raczej nie trudno się wtedy domyśleć gdzie ten motocykl będzie schowany. Pamiętaj też o tym, że niektóre aplikacje podczas wstawiania zdjęcia dodają lokalizację, ona też może znacznie pomóc złodziejom w rozeznaniu w terenie. Amatorem cudzej rzeczy może być Twój sąsiad, kolega kolegi kolegi bywający u Ciebie w garażu, majster czy znajomy ochroniarza. Nie chwal się postronnym osobom gdzie stoi motocykl, ile kosztował i jak bardzo jest bajerancki albo jakie zabezpieczenia posiada.

Jeśli już niefortunnie dojdzie do ujawnienia złodziejowi miejsca przebywania Twojego cacka, najczęściej dochodzi do dokonania przez niego rekonesansu terenu. Złodzieje doskonale wiedzą po co idą i dokąd i raczej prócz całkowitych amatorów działających pod wpływem chwili nie odwalają amatorszczyzny. Zapewne przyjdą sprawdzić zabezpieczenia garażu, motocykla, ewentualny rozkład kamer. Przyjrzą się Twoim przyzwyczajeniom, sprawdzą o których godzinach wracasz i kiedy najczęściej korzystasz z motocykla.

Zabezpieczenie na tarczę hamulcową - disc-lock

W tym miejscu sprawdzą się bardzo dobrze wszelakiego rodzaju zabezpieczenia.

Pamiętaj jednak, że wiele z nich uchroni Cię jedynie przed złodziejami amatorami – do zabezpieczeń tych należy np. disc-lock. Zabezpieczenie to polecamy przede wszystkim w trasę, czy na chwilowe wypady na miasto. Przypadkowego złodzieja zniechęci, ale zaplanowanej akcji raczej nie utrudni. Złodziej zawsze może podnieść przednie koło i np. zapakować motocykl do busa.

Znacznie lepszym pomysłem są profesjonalne grube łańcuchy i u-locki. Zdeterminowanego złodzieja mogą nie zatrzymać, ale znacznie utrudnią mu dokonanie kradzieży, a każda sekunda problemów zwiększa prawdopodobieństwo przypadkowego spotkania postronnej osoby i odstąpienia przez złodzieja od kradzieży.

Bardzo dobrym sposobem zabezpieczeń jest połączenie łańcucha lub grubej linki zabezpieczającej z kotwą montowaną od podłogi lub zalewaną betonem.

 Kotwa motocyklowaCzasem warto też pójść z duchem czasu i zainwestować w system radiowej lokalizacji, który zawiera nadajnik uruchamiany po zgłoszeniu kradzieży przez właściciela pojazdu. Koszt takiego zestawu waha się w granicach 1000 zł plus do tego opłata abonamentowa, która rocznie wynosi również około 1000 zł. Trochę tańszą opcją, lecz mniej dokładną jest system GPS (koszt około 50 zł miesięcznie) – system ten ma jedną dużą wadę, może być zagłuszany przez specjalistyczne urządzenia.

A Ty na ile cenisz swój motocykl?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl