Chcesz coś zamówić ale kasy brak? Zrób zakupy dzisiaj i zapłać za 30 dni z PayPo!📅
Darmowa dostawa od 199 zł! Wysyłka w ciągu 24h! Nowy świeży wygląd strony, w trakcie kodowania :)
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zawody enduro w 2024 - Kalendarz

2024-01-30
Zawody enduro w 2024 - Kalendarz

(1) Mistrzostwa Polski i Puchar Polski w Enduro

Najwyższa krajowa ranga zawodów enduro. Pod patronatem PZM zawody organizowane są przez lokalne kluby motocyklowe. Zawody rangi Mistrzostw Polski i Pucharu Polski zawsze są dwudniowe i podczas dwóch dni organizowane są kolejno dwie rundy cyklu. Zawodnicy, którzy aspirują do startu w Mistrzostwach Polski zgodnie z regulaminem PZM muszą posiadać licencję A. Do startu w Pucharze Polski wystarczy licencja B. Jeżeli jesteś amatorem i nie posiadasz licencji zawodnika sportów motocyklowych możesz spokojnie wystartować w klasie Hobby. Wystarczy, że zapiszesz się w biurze zawodów i uiścisz odpowiednią opłatę. Pamiętaj jednak aby wcześniej zapoznać się z regulaminem ponieważ Twój motocykl i strój będzie musiał przejść odprawę techniczną przed startem.

Kalendarz Mistrzostw Polski i Puchar Polski Enduro 2024

ENDURO
DataNr rundy i rangaNazwaOrganizatorMiejsce
6.04.2024 do 7.04.2024 1-2 runda MP, PP MP & PP Enduro KTM Novi Korona Kielce Zajączków
4.05.2024 do 5.05.2024 3-4 runda MP, PP MP & PP Enduro KM Cross Lublin Lublin
25.05.2024 do 26.05.2024 5-6 runda MP, PP MP & PP Enduro KM Wisła Chełmno Chełmno
5.07.2024 do 6.07.2024 7-8 runda MP, PP MP & PP Enduro Sport Motor Krzeniów Nowy Kościół
31.08.2024 do 01.09.2024 9-10 runda MP, PP MP & PP Enduro Klub WENA Busko Zdrój
28.09.2024 do 29.09.2024 11-12 runda MP, PP MP & PP Enduro Moto Klub Siedlęcin Siedlęcin

Jeżeli jeszcze nie masz motocykla lub po prostu stoisz przed wyborem kolejnej sztuki obejrzyj ten film aby zobaczyć jaka jest różnica między 250 i 450.

(2) Świętokrzyski Puchar Enduro Sprint 2024

Na pierwszy ogień mamy dla Was świetnie zapowiadającą się serię zawodów enduro, która została odpalona w tym roku przez KKM Wena przy współpracy z Enduro Rodeo. Obie ekipy podjęły rękawicę wyciągnięcia ludzi z lasu i promowanie formuły zawodów enduro w środowisku motocyklowym.

Kolejne rundy Świętokrzyskiego Pucharu Enduro Sprint odbędą się:

  1. Runda - NIDA - 14.04
  2. Runda - KRASOCIN - 16.06
  3. Runda - BUSKO ZDRÓJ - 1.09 - RUNDA POŁĄCZONA Z PP I MP ENDURO
  4. Runda - KOMORNIKI - 22.09

Daty i lokalizacje zostaną udostępnione przez organizatora.

Strona organizatora:
https://www.facebook.com/PucharEnduroSprint

 

(3) IPONE Enduro Series 2024

W znanym w całej Polsce cyklu IPONE Series rundy Cross Country przeplatają się z rundami Enduro. Cykl i jego kalendarz na rok 2024 opisaliśmy w tym wpisie.

 

Na czym tak naprawdę polegają zawody enduro?

Enduro to jedna z najstarszych form zawodów motocyklowych. Nazwa enduro pochodzi od słowa endurance-wytrzymałość. Zawody tej kasy miały być sprawdzianem wytrenowania fizycznego i technicznego dla motocyklisty, ale także sprawdzianem sprawności i niezawodności dla motocykla. W Polsce w tej dycypliny PZM rozgrywa Mistrzostwa Polski i Puchar Polski Enduro, a dodatkowo przez kluby orgranizowane są mniejsze cykle z podziałem na strefy.

Jazda odbywa się na wymagającej trasie, która obejmuje tereny leśne i otwarte przestrzenie. Trudniejsze krótsze odcinki, na których mierzony jest czas nazywane odcinkami specjalnymi (OS), połączone są w pętle za pomocą dłuższych i łatwiejszych dojazdówek, na których czas nie jest mierzony. Najczęściej spotykane są trzy próby: enduro, motocross oraz extreme. Stopień trudności każdej z nich jest nadal sporo mniejszy niż na zawodach hard enduro lub super enduro. Każda pętla rozpoczyna się na paddocku (bazie rajdu) i czas jej sumarycznego przejazdu jest z góry określony przez organizatora. Zawody enduro składają się z kilku pętli (najczęściej 4-8). 

Co przed startem?

Istotnym elementem zawodów enduro jest odbiór techniczny motocykla, odywa się z reguły zaraz po zapisie zawodnika na listę uczestników. Organizator sprawdza, czy motocykl spełnia wymogi techniczne i czy jest bezpieczny dla samego zawodnika i pozostałych uczestników zmagań. Na zawodach enduro wyższego szczebla sprawdza się także certyfikację kasku i ochraniacza klatki piersiowej oraz mierzy poziom hałasu generowanego przez wydech motocykla enduro.

Prolog przed właściwym ściganiem

Na samym początku zawodów organizowany jest prolog, który jest dla zawodników zapowiedzią warunków na trasie. Na prologu dokonywany jest pomiar czasów, na podstawie których ustawiana jest lista startowa zawodników tak, aby starty odbywały się od najszybszego zawodnika profesjonalnego do najwolniejszego zawodnika klasy amator i hobby. Po prologu organizator rodzaje zawodnikom karteczki z czasami startów na poszczególne kolejne pętle.

Pokonywanie kolejnych pętli na zawodach enduro

Po rozpoczęciu właściwiej części ścigania na zawodach enduro zawodnicy w małych grupach (3-5 zawodników) co minutę startują na pętlę z punktu pomiaru czasu (PKC) znajdującego się w bazie rajdu. Na tym etapie najważniejsze jest, aby zawodnik o dokładnie wyznaczonej minucie wjechał na punkt pomiaru czasu. Na przykład, jeżeli na kartce z czasami PKC1 - 11:15 to zawodnik musi wjechać dokładnie pomiędzy 11:15 a 11:16. Wjazd za wcześnie lub za późno nawet o jedną sekundę wiąże się z karą czasową.

Co składa się na wynik?

Na wynik zawodów enduro Mistrzostw Polski i Pucharu Polski, a także wszystkich pomniejszych imprez rozgrywanych w tej formule składa się suma czasów ze wszystkich OSów (odcinków specjalnych z pomiarem czasu). Do wyniku dodawane są wszystkie regulaminowe kary, które zawodnik może otrzymać za wjazd na PKC po lub przed czasem, za nieregulaminowe działania w paddocku lub za zerwanie taśmy.

Czy warto spróbować swoich sił w zawodach enduro?

Według światowej klasyfikacji ofrroadowych sportów motocyklowych rajdy enduro są koronną dyscypliną. To jednocześnie najstarsza i najbardziej wymagająca rywalizacja świata motocykli terenowych. To właśnie z enduro wyewolułowały takie dyscypliny jak Super Enduro czy Hard Enduro.

Start w zawodach tej kategorii to dużo frajdy i sprawdzenie swoich umiejętności i poziomu wytrenowania. Brak bezpośredniej rywalizacji kierownica w kierownicę pozwala skupić się na technicznym pokonywaniu fragmentów trasy bez obawy o zderzenie z innym zawodnikiem. Formuła tego typu imprez wymusza także rozciągnięcie rywalizacji na cały dzień i pozwala odpocząć i zrelaksować się pomiędzy pętlami. 

Zupełnie inaczej niż w przypadku zawodów Cross Country gdzie zawodnicy stają ramię w ramię przez 90 minut po czym pakują się i jadą do domu. Wyjazd na zawody enduro to całodzienne doświadczenie i rozciągnięcie przyjemności.

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 2002 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
Wszystko zgodne z opisem
2024-04-05
Pasuje za tą cenę nie ma czego oczekiwać spełnia wymagania
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel