• Łatwy i szybki zwrot do 14 dni
  • Darmowa dostawa od 199 zł
  • Sklep prowadzony przez zawodników motocross i enduro
  • Szybka dostawa
  • Działamy na rynku od ponad 5 lat
Chcesz coś zamówić ale kasy brak? Zrób zakupy dzisiaj i zapłać za 30 dni z PayPo!📅
Kup łańcuch i zębatki, a przednią zębatkę otrzymasz za 1zł!
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ortezy

( ilość produktów: 9 )

 

Ortezy na kolano

Co to są ortezy na kolano?

Na początku poszukiwań ubrania na motocykl zapewne przeglądasz kaski, ubrania i buty. Dopiero później zaczynasz zwracać uwagę na ochraniacze kolan, ortezy i stabilizatory kolana czy ochraniacze klatki piersiowej. 

Niektórzy motocykliści początkowo twierdzą, że nie potrzebują ochraniaczy kolan, że są one nieporęczne i ograniczają zakres ruchów.

Jednakże jeśli popatrzysz na zawodowych zawodników cross, motocross czy enduro to zauważysz, że każdy z nich korzysta z ortez i stabilizatorów na kolana. 

Zwykłe ochraniacze kolan w przeciwieństwie do ortez zapobiegają jedynie uderzeniom punktowym. Orteza nie tylko chroni przed uderzeniem, ale również zapobiega wykrzywianiu się nogi w taki sposób, że mogłoby dojść do np. zerwania więzadła krzyżowego.

Ortezy chronią przed przeprostem, skręceniem i uderzeniami. Zwykłe ochraniacze na kolana chronią jedynie przed uderzeniami. 

Bardzo duża część motocyklistów doznała obrażeń kolan lub podparła się na nodze tak, że tylko cudem nie doszło do zerwania lub naderwania więzadeł. Zawodnicy motocross ze względu na specyfikę sportu mają tendencję do uszkodzenia więzadeł w kolanach. Jednakże ryzyko to spada praktycznie o połowę przy używaniu ortez na staw kolanowy. 

Doświadczenie zerwania więzadła kolanowego lub innego urazu kolana może być przerażające i bardzo bolesne. Zerwanie ACL może utrudniać normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Po urazie może być konieczna fizjoterapia, a w najgorszym wypadku operacja na kolano. Często zaleca się ortezy po operacyjne stawu kolanowego. Są to równocześnie ortezy sportowe na kolano ACL. Część ortez motocyklowych to tak naprawdę również ortezy ortopedyczne.

Opierając się na tym wszystkie ortezy i stabilizatory kolana mogą zapobiec powstaniu urazu.

Co chroni orteza kolana motocross?

Staw kolanowy zbudowany jest z bardzo sprężystej kości i chrząstki. Problemy pojawiają się najczęściej podczas uszkodzenia tkanek miękkich i więzadeł. Nosząc ortezę dodajesz do swojego kolana mocne rusztowanie, które rozprasza siłę podczas uderzenia. 

Kiedy tkanki miękkie ulegną uszkodzeniu, to dochodzi do zablokowania kolana. Dzieje się tak, ponieważ tkanka miękka i więzadła puchną, przez co dochodzi do zablokowania i zaciśnięcia stawu kolanowego. Wtedy naturalnie większość z nas próbuje przepracować napięcie, mocno rozciągając kolano. Postępowanie takie może narobić więcej szkód. Jeśli ścięgna czy więzadła są zbyt napięte i otrzymasz uderzenie w kolano, to może się to skończyć zerwaniem ścięgna lub więzadła! Co najgorsze może się to zdarzyć już przy jednym jedynym uderzeniu. Brzmi strasznie? Co więcej, najgorsze jest to, że rehabilitacja i naprawa tkanek miękkich, więzadeł czy ścięgien może trwać miesiące, a nawet lata.

Czym różnią się ochraniacze na kolana od ortez i stabilizatorów na kolana?

Podczas nawet teoretycznie lekkich uderzeń w staw kolanowy może dojść do uszkodzenia więzadeł lub łękotki. Orteza kolana motocross zapobiega nagłym ruchom bocznym i przejmuje się uderzenia, zapobiegając kontuzji. Oznacza to, że jeśli kiedykolwiek niepewnie podeprzesz się nogą lub podwinie Ci nogę pod motocykl to orteza enduro przejmie część uderzenia i zmniejszy tym ryzyko np. zerwania więzadła krzyżowego.

Jeśli czytałeś ten artykuł od początku, to zdajesz już sobie sprawę z tego, że ochraniacz kolana chroni jedynie przed uderzeniem. Nawet ochraniacze kolan z zawiasem nie chronią przed skręceniem bocznym kolana. Zawias w takich ochraniaczach wpływa jedynie na wygodę użytkowania i nie poprawia bezpieczeństwa. Dlatego, jeśli Twoja noga nagle poruszy się w nienaturalny sposób, to zwykłe ochraniacze nie ochronią Cię przed kontuzją. 

Ortezy wykonane są z solidnych, twardych materiałów, wykończonych poduszkami dopasowującymi rozmiar oraz oddychającą wyściółką. Istnieje dziwne przekonanie, że ortezy kolana należy stosować tylko przy zerwanych więzadłach lub po operacji. Jest to błędne przekonanie, ponieważ ortezy można stosować również, gdy nie masz problemów z kolanami, żeby zapobiec wystąpieniu ewentualnego urazu czy kontuzji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ortez i stabilizatorów kolana?

Jest kilka głównych czynników wpływających na wybór odpowiedniej ortezy stawu kolanowego. 

Po pierwsze - ochrona. Zalecamy wybór ortez, które posiadają odpowiednie certyfikaty i zostały sprawdzone pod kątem ograniczania wystąpień urazów czy kontuzji. 

Po drugie - regulacja i rozmiary. Przy wyborze ortez zwróć uwagę na zakres regulacji dopasowania ortezy. Sprawdź, czy jest wystarczający zakres pasków mocujących, czy dobrze dolega do nogi, czy nigdzie zbyt mocno nie uciska. Część najlepszych ortez na kolano np. ortezy POD posiadają dodatkowe gąbki regulujące dopasowanie. Sprawdź też, czy ortezy można łatwo i szybko zapiąć i odpiąć. Dzięki temu maksymalnie zmniejszysz czas ubierania się na motocykl. Każdy producent oferuje inny zakres rozmiarów oraz inną budowę ortezy. Z tego też powodu mogą być dla Ciebie odpowiednie ortezy w rozmiarze L z marki Leatt, ale już rozmiar L z marki POD będzie zbyt mały. Dlatego przed zakupem sprawdź dokładnie rozmiar.

Po trzecie - komfort. Musisz czuć się komfortowo, sprawdź, czy orteza nigdzie Cię mocno nie uciska. Czy nie sprawia wrażenia, że będzie Cię ocierać. Jeśli już podczas mierzenia czujesz, że w jakimś miejscu mocno Cię uwiera, to możesz być prawie pewien, że to będzie pierwsze miejsce, w którym Cię obetrze. 

Po czwarte - dodatki. Jeśli szukasz ortezy sportowej na kolano ACL to sprawdź sekcje ortez kolana z regulacją konta zgięcia. Dzięki regulacji konta zgięcia będziesz mógł bez przeszkód stosować ortezę na kolano z zerwanymi więzadłami czy po operacji stawu kolanowego. 

Jakie technologie są stosowane w ortezach i stabilizatorach kolana?

W ortezach najczęściej stosuje się wysokiej jakości materiały takie jak włókno węglowe, kewlar czy zaawansowane technologicznie gumy. 

Futurystyczny wygląd to nie przypadek. Ortezy muszą naśladować dokładnie ruch nogi, aby były skuteczne. Dlatego nic dziwnego, że ostatecznie orteza wygląda jak kończyna androida. 

Jak poprawnie założyć stabilizator na kolano?

  1. Załóż ortezę na kolano - Podwiń spodnie i nałóż stabilizator na kolano. W zależności od mocowania ortezy powinieneś odpiąć paski lub wsunąć ortezę przez stopę i naciągnąć, aż na kolano.
  2. Wyśrodkuj. Powinieneś tak dopasować ortezę, aby dobrze osiadła na kolanie. Niektóre ortezy motocross czy enduro posiadają z przodu specjalny otwór, który ułatwia wyśrodkowanie stabilizatora. Jeśli masz w swojej ortezie taki otwór to powinieneś tak wyśrodkować stabilizator, żeby rzepka znalazła się w tym otworze. Upewnij się, że żadna z części Twojego ciała nie jest zbyt mocno ściśnięta przez ortezę stawu.
  3. Paski. Na koniec przechodzimy do pasków. Powinieneś zapiąć paski tak aby dobrze trzymały ortezę na kolanie, ale nie możesz tego zrobić za mocno. Zbyt mocne ściśnięcie paskami może wpływać na poczucie dyskomfortu. Spróbuj wsunąć palec pomiędzy ortezę, a nogę. Jeśli wchodzi lekko, to znaczy, że zapiłeś ortezę zbyt słabo. 

Czy można ubierać ochraniacze kolan / ortezy na spodnie?

Jeśli chcesz, aby orteza prawidłowo zadziałała, to musisz ją ubrać pod spodnie. Większość producentów wskazuje, że orteza powinna stykać się z kolanem. Jedyną dopuszczalną dodatkową warstwą pomiędzy kolanem, a ortezą są specjalne skarpety dedykowane pod ortezy. Skarpety te chronią przed otarciami i wspomagają prawidłowe utrzymanie ortezy na nodze. 

Noszenie ortezy czy ochraniaczy na kolano na spodniach może wpływać na jej przesuwanie się i zjeżdżanie podczas jazdy. 

Czy zawodowi zawodnicy używają ortez na kolano?

Tak zawodnicy często stosują ortezy motocross. Wynika to z tego, że poważna kontuzja kolana mogłaby zaprzepaścić ich karierę. Jeśli dobrze prześledzisz profile zawodników cross czy enduro to znajdziesz, że używają oni najlepszych jakościowo ortez stawu kolanowego.

Czy powinienem nosić ortezy na kolano?

Jesteśmy zdania, że każdy, kto jeździ motocyklem offroad powinien nosić ochraniacze kolan lub ortezy na kolano, buty offroad i kask. Nigdy nie jest za wcześnie, aby pomyśleć o bezpieczeństwie swoich kolan. Może być tylko za późno. 

Dotyczy to w szczególności tych, którzy są zaangażowani w ekstremalne odmiany sportów motocyklowych. 

Jeśli kiedykolwiek miałeś cokolwiek złamane i spędziłeś jakiś czas w gipsie, to zdajesz sobie sprawę, jak frustrujące może być unieruchomienie. Uszkodzenie kolana może być trwałe. Dlatego zrób sobie przysługę i zainwestuj w odpowiednie ortezy kolan. 

Ortezy na kolana szybko stały się jednym z najważniejszych elementów wyposażenia ochronnego podczas jazdy na motocyklu enduro, tuż za kaskiem i butami motocrossowymi. Podczas gdy niektórzy mogą postrzegać je jako luksus zarezerwowany dla profesjonalnych zawodników, motocrossowe ortezy kolana naprawdę powinny być koniecznością w torbie na sprzęt każdego zawodnika.

W naszej ofercie znajdziesz ortezy renomowanych marek ( ASTERISK , POD ,LEATT )

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2382 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-28
Towar zgodny z opisem
2024-08-28
Polecam :)
pixelpixel