Chcesz zostać Świętym Mikołajem i zrobić prezent sobie lub komuś bliskiemu ale rok 2023 opróżnił kieszenie?💸 Zrób zakupy dzisiaj i zapłać za 30 dni z PayPo!📅
Darmowa dostawa od 99 zł! Wysyłka w ciągu 24h! Nowy świeży wygląd strony, w trakcie kodowania :)
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Enduro, Super czy Hard?

2019-10-16
Enduro, Super czy Hard?

Motocykle i ich wyścigi, w kontekście sportowym kojarzą się większości osób niezwiązanych z branżą wyłącznie z wyścigami na asfaltowych torach. Jednak nic bardziej mylnego, enduro i jego odmiany już pewien czas temu na stałe zadomowiły się w motosporcie i jest to dyscyplina posiadająca nie tylko ciekawą historię, ale również i przynosząca coraz większe zyski.

Czym jest enduro?

W miarę rozwoju tej dyscypliny i powstawania wielu subkategorii, najlepszym określeniem tego sportu jest nazwanie go wyścigami motocyklowymi na różnych typach nawierzchni. Enduro ma wiele wspólnego z motocrossem, jednak tutaj motocykle biorące udział w zawodach muszą spełniać wszystkie wymogi homologacyjne dla poruszania się w normalnym ruchu drogowym. Ponadto też dystans wyścigów enduro jest znacznie dłuższy, nierzadko osiągając kilkaset kilometrów podzielonych na mniejsze etapy. Motocykle są naturalnie specjalnie przygotowane, więc nie ma tu mowy o w pełni seryjnych modelach, jednakże żadna z przeróbek nie może być niezgodna z przepisami dopuszczającymi pojazd do ruchu drogowego. Zawody odbywają się na całym świecie, również w Polsce. Jest to nadal mocno niedoceniana dyscyplina, jednak bardzo ekspansywna.

Hard enduro, czyli o twardej odmianie słów kilka

Hard to z angielskiego twardy, doskonale opisuje to wspomnianą wariację enduro. Przykładem takiej imprezy rozgrywanej w naszym kraju jest Beskid HERO. Kwintesencją tego sportu jest naprawdę bardzo ciężki teren, który to wymaga od motocykli i zawodników nierzadko umiejętności trialowych. Polega to na pokonywaniu znacznie trudniejszych przeszkód terenowych. Teren górski doskonale nadaje się do uprawiania tego sportu. Trudne warunki obnażają wszelkie niedoskonałości sprzętu i zawodników, ryzyko jest ogromne, a adrenalina osiąga niewiarygodny wręcz poziom. Nie znaczy to jednak, że pozostałe odmiany są mniej interesujące lub nie wymagają dużych zdolności od startujących tam sportowców. Jednak hard enduro to sto procent testosteronu zamknięte w dyscyplinie sportowej.

Mistrzostwa Świata Super Enduro - show na wielką skalę

Nie tak dawno, w grudniu ubiegłego roku, gościliśmy w Polsce jedną z rund Mistrzostw Świata Super Enduro..Są to zawody odbywające się na zamkniętych arenach, gdzie publiczność może obserwować cały przebieg zmagań bez konieczności ruszania się z miejsca. Odpowiednio zaprojektowane tory, które z każdą kolejną rundą tego cyklu zmieniają swój charakter, są świetnym urozmaiceniem. Obecny cykl składa się z pięciu rund w całej Europie. Szanse są wyrównane, a walka zacięta.

Ogromna popularność enduro w Polsce

W naszym kraju niekwestionowanym królem tego sportu jest Tadeusz "Taddy" Błażusiak. Jego osiągnięcia i kontrakty sponsorskie pozwalające na rozwój i poszerzenie sportowych horyzontów spowodowały, że w Polsce zaczęto głośno mówić o Enduro. Dyscyplina, która i tak rozwijała się prężnie w naszym kraju, otrzymała ogromną dawkę zainteresowania. Wynikiem jej jest chociażby wspomniana wcześniej inauguracyjna runda mistrzostw świata. Każda z kategorii enduro może poszczycić się zawodami organizowanymi w Polsce.

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 1716 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-05
Super
2023-11-28
Szybka i sprawna wysyłka, zamówione części zgodnie pasują do podanego modelu w opisie oferty. Polecam!
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel