Dobierz części do swojego motocykla

Kaski Cross

( ilość produktów: 185 )

Od włóczykijów po leśnych ścieżkach po wymiataczy motocross każdy, kto lubi pobrudzić się na dwóch kołach, potrzebuje dobrego kasku cross, aby ochronić swoją makówkę. Kaski enduro są specjalnie projektowane do odpowiedniej ochrony w najbardziej wymagających warunkach jazdy offroad.

To w końcu kask cross czy enduro? Jeżeli od jakiegoś czasu interesujesz się tematem i przeglądasz internet w poszukiwaniu swojego wymarzonego kasku, to zapewne zauważyłeś, że raz niektórzy piszą kask cross, innym razem znajdujesz poradniki odnośnie do kask enduro. I tutaj zapewne pojawia się pytanie: jakie są różnice pomiędzy kaskiem cross i kaskiem enduro? W uproszczeniu możemy śmiało udzielić odpowiedzi, że nie ma żadnej istotnej różnicy. Owszem istnieje sporo szczegółów i niuansów, które powodują, że niektóre kaski chętniej są wybierane przez zawodników Mx, a inne z uwielbieniem są stosowane w hard enduro, ale o tym później.

Kask na cross najbardziej wyróżnia masywny daszek jego podstawowym zadaniem jest ochrona Twoich oczu przed wszystkim, co wystrzeli w dużą prędkością spod koła motocykla Twojego kumpla, który jedzie z przodu. Daszek zapewnia także sporą ulgę podczas jazdy w mocnym słońcu.

Charakterystyczna przedłużona i rozbudowana szczęka kasków na cross została opracowana tak, aby zapewnić Twojej brodzie maksymalne bezpieczeństwo nawet podczas najsolidniejszej gleby. Dzięki takiej konstrukcji kasku enduro w okolicy brody i ust pojawia się dodatkowa przestrzeń, która pozytywnie wpływa na wentylację i ułatwia oddychanie nawet w największy upał.

Łatwo zauważyć, że prawdziwe kaski crossowe są pozbawione szyby. Wyjaśnienie jest bardzo proste. Podczas jazdy po bezdrożach cały kurz, który unosi się w powietrzu, osiada na szybie nie tylko od strony zewnętrznej. Przez swoją specyficzną konstrukcję kurz i zanieczyszczenia łatwo mogą dostać się także do wnętrza kasku na cross i przedostać do Twoich oczu co jest niedopuszczalne ze względu na bezpieczeństwo i komfort.

Zamiast szyby do kasku cross dobiera się gogle cross, które dobrze dolegają do twarzy i w 100 procentach chronią oczy kierowcy przed zanieczyszczeniami. Stosowanie gogli wymusiło wprowadzenie kolejnej istotnej modyfikacji w kaskach cross – duży otwór na oczy.

Zakup kasku na cross lub enduro to niełatwe zadanie. Najpopularniejszym sposobem jest wzorowanie się na swoich ulubionych zawodnikach albo po prostu wybrać ten, który podoba Ci się najbardziej, jednakże, kiedy zwrócisz uwagę na różnice i najważniejsze parametry wybór odpowiedniego kasku cross będzie zdecydowanie łatwiejszy, a sam kask lepiej dopasujesz do swojego stylu jazdy.

Jak wybrać kask cross?

Przede wszystkim Twój kask enduro / cross powinien być najważniejszym elementem Twojego wyposażenia. Kask cross/enduro jest jedyną rzeczą pomiędzy Twoją głową a twardym podłożem. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie kasku cross do kształtu Twojej głowy i Twoich preferencji.

Przede wszystkim jak poznać czy kask motocyklowy cross jest odpowiednio dobrany?

Przy wyborze kasku na cross musisz wziąć pod uwagę kształt jego skorupy oraz rozmiar. Pamiętaj, że rozmiary kasków cross/enduro mogą różnić się w zależności od producenta. Zawsze przed zakupem sprawdź nie tylko rozmiar, ale także obwód głowy, jaki odpowiada danemu rozmiarowi. Aby odpowiednio dobrać rozmiar kasku, zmierz obwód swojej głowy około 3 cm nad uszami. Następnie podczas mierzenia kasku zwróć uwagę czy kask enduro leży prosto na Twojej głowie, czy otwór na gogle jest odpowiedni i przede wszystkim, czy nie uciska Cie punktowo w głowę. Kask enduro / cross ma dolegać do głowy, może mocno ściskać policzki, ale nie powinien boleśnie uciskać Cie punktowo w głowę. Następnie trzymając sztywno głowę i łapiąc za szczękę kasku, spróbuj obrócić kask w jedną i drugą stronę. Jeśli kask z łatwością się obraca, to niestety jest on na Ciebie za duży. Jeśli boisz się, że kask na cross za mocno Cie opina, to musisz pamiętać także o tym, że wyściółka w kasku enduro i cross po jakimś czasie ulegnie rozbiciu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do rozmiaru, to zadzwoń do nas, a my pomożemy wybrać Ci najlepszy dla Ciebie kask. 

Przy wyborze kasku ważna jest również kwestia jego wentylacji. Najczęściej im więcej wentylacji tym lepiej, im więcej otworów wlotowych i wylotowych, tym lepiej dla Ciebie. Liczna wentylacja w kasku cross/enduro pomaga utrzymać stałą temperaturę, dzięki czemu mniej się pocimy, a to znów wpływa na to, że mniej osiada na nas kurz. 

Kształt skorupy kasku. Jedna z ważniejszych kwestii w doborze kasku. Głowy różnią się kształtem, dlatego nie każdy kask enduro i cross będzie pasował na każdą głowę. Twój kumpel może powiedzieć, że kask Arai to najwygodniejszy kask na świecie, tymczasem gdy tylko założysz go na głowę, możesz mocno się zastanawiać, skąd w ogóle ma takie poglądy. Przecież to według Ciebie jeden z najniewygodniejszych kasków cross/enduro, jakie miałeś na swojej głowie. Dlatego warto przymierzyć kilka marek sprawdzić, które pasują nam najbardziej, a następnie szukać pośród nich tego jedynego wymarzonego. 

Jeśli szukasz kasku na cross dla dzieci to pamiętaj, że zwykle nawet mały rozmiar "S" może być nadal na dziecko za duży. Dlatego warto przejrzeć oferty kasków na cross dla dzieci takich producentów jak FOX, Airoh czy Shot.

Jedną z ciekawostek może być to, że obecnie najwięcej sprzedanych kasków to kaski na crossa rozmiar m, natomiast najpopularniejszy wzór kasku na crossa to po prostu kask na crossa czarny.

Jeśli chodzi o kaski enduro to najpopularniejsze są kaski enduro pomarańczowe.

Obecnie najchętniej kupowanym kaskiem jest kask cross Airoh Twist. Jest to idealne połączenie ceny, bezpieczeństwa i wysokiej jakości.

Jeśli natomiast poszukujesz kasków na cross tanich to polecamy przejrzeć ofertę marki Shot.

Jeśli jednak szukasz kasku enduro do 300 zł to sprawdź ofertę producenta IMX.

Jesteśmy jednym z największych sklepów z kaskami cross oraz enduro dlatego zachęcamy do przejrzenia naszej oferty. Systematycznie aktualizujemy ofertę o najnowsze wzory i kolory dlatego warto śledzić naszego fb oraz instagrama.

Ile powinien ważyć kask na cross / enduro? 

Dla jednych jest to jeden z najważniejszych aspektów przy wyborze kasku, inni tymczasem, w ogóle nie zwracają uwagi na to ile kaski enduro i cross ważą. W tym miejscu chcemy zaznaczyć, że waga ma ogromne znacznie podczas jazdy cross/enduro. Bardzo ciężkie kaski mogą wpływać nie tylko na komfort jazdy, ale również na naszą pozycję na motocyklu. Często powodują wyginanie się na motocyklu, co znów skutkuje bólem karku pod koniec jazdy. Może to zabrzmi dziwnie, ale bardzo ciężkie kasku mają też z reguły gorszą wentylację, przez co zaczniesz się bardziej pocić, a cała frajda z jazdy motocyklem cross/enduro znacznie straci w Twoich oczach. Wiele trenerów motocross zaznacza, że graniczna waga to około 1600 gramów, powyżej tej wagi najczęściej już zaczynamy znacznie odczuwać ciężar kasku na głowie. To wcale nie znaczy, że masz zrezygnować ze swojego wymarzonego kasku, który ma 1650 gram, ale 1900 gram to już zdecydowanie za dużo. 

Jakie mają cechy i certyfikaty bezpieczne kaski enduro i cross?

Pewnie wiesz, że na całym świecie istnieje kilka organizacji, które zajmują się certyfikacją kasków i określaniem ich standardów bezpieczeństwa. Dwie główne certyfikacje kasków na cross to DOT oraz ECE

Klasyfikacja DOT to norma federalna FMVSS 218 w Stanach Zjednoczonych. Każdy kask dopuszczony do obrotu musi spełniać wszystkie jej założenia. 

W Europie mamy ECE i jest to jedna z najpopularniejszych certyfikacji na świecie. Ponad 50 krajów na całym świecie stosuje się do normy ECE. 

Dobry kask na crossa posiada certyfikację ECE lub DOT.

Czym jest technologia MIPS i czy jest pożyteczna? 

MIPS to wielokierunkowy system chroniący przed uderzeniami, stosunkowo młoda technologia stosowana w kaskach cross FOX. Technologia MIPS polega na zmniejszaniu ruchów obrotowych dzięki pochłanianiu i przekierowywaniu energii oraz sił obrotowych, jakie są przenoszone do mózgu podczas uderzeń kątowych. Technologia MIPS została opracowana w Szwecji, a obecnie jest implementowana do wielu kasków na całym świecie. Obecnie kaski na cross Fox są jedne z najbezpieczniejszych i najpopularniejszych kasków dostępnych na rynku.
Na kaskach corss Airoh nie znajdziesz oznaczenia o stosowaniu technologii MIPS, ale najlepsze kaski Airoh również mogą być wyposażone we własny system ochrony przed uderzeniami obrotowymi. Informację o tym znajdziesz na pewno w opisie czy to kasku airoh cross czy kasku enduro airoh.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze kasku cross/enduro? 

Na pewno dużym atutem będzie wyjmowana wyściółka kasku, dzięki czemu będziesz mógł zawsze ją wyciągnąć po intensywnej jeździe i wrzucić do pralki. 

Kolejnym atutem będzie odpinany magnetyczny daszek lub daszek ze śrubami zrywalnymi. Kaski Fox oraz kaski cross airoh w niektórych modelach posiadają takie daszki. Dzięki nim będziesz znacznie bezpieczniejszy w terenie, ponieważ w przypadku zahaczenia o np. gałąź daszek się oderwie, ale nie ściągnie Cie z motocykla. W momencie zahaczenia o gałąź dochodzi najczęściej do wykonania szybkiego ruchu skrętnego, a ten w najgorszym wypadku może doprowadzić do urazu kręgosłupa szyjnego. Dzięki czemu zrywalne daszki w połączeniu z elastyczną skorupą pomagają amortyzować uderzenia nawet podczas silnych wypadków.

Kolejnym często zadawanym pytaniem jest to czy kupić kask enduro z szybą czy bez? Szybka w kaskach motocyklowych enduro ma wady i zalety. Pierwszą zaletą jest to, że w chłodne dni nie będzie Ci wiewał do środka zimny wiatr w trakcie jazdy, niestety w gorące często będziesz się w środku męczył z uwagi na brak przewiewności. Dodatkowo szyba w kasku enduro z szybą często paruje i znacznie ogranicza pole widzenia.

Jeśli poszukujesz dobranych gogli do kasku to musisz koniecznie przejrzeć ofertę marki Leatt. Leatt oferuje kaski crossowe z goglami w atrakcyjnych cenach. Cały komplet jest idealnie dopasowany kolorystycznie, a gogle zostały dobrze dopasowane do otworu w kasku, dlatego nie będą Cie w żaden sposób uciskać.

Kiedy wymienić kask cross/enduro?

Kask wymieniamy przede wszystkim po dużym uderzeniu czy kolizji. Bezapelacyjnie wtedy, gdy uderzyliśmy tak, że pękła nam skorupa. Większość testerów kasków cross/enduro wskazuje, że kask powinno się wymieniać co około 5 lat. Jednakże, jeśli Twoja wyściółka się już ubiła tak bardzo, że kask lata Ci na głowie, to jest to zdecydowanie czas na jego wymianę. W zależności od tego, jak dużo jeździsz i jak mocno użytkujesz kask, okres ten powinien ulegać skróceniu. Jeśli jeździsz bardzo dużo, to w ciągu roku Twój kask zaliczy pewnie kilka upadków na torze motocross czy w lesie, upadki na pace busa czy podczas przerwy na wodę też się liczą. Warto wtedy zastanowić się, czy nie byłoby bezpieczniej wymienić kask raz w roku.

Teraz już wiesz jak wybrać kask cross.

Dlaczego nie należy samodzielnie malować kasku cross/enduro? 

Zdecydowanie odradzamy samodzielne malowanie kasku. Może wydawać Ci się to dziwne, ale nieodpowiednio dobrana farba czy spray może wpłynąć na skład strukturalny skorupy kasku cross/enduro, a przez to na Twoje bezpieczeństwo. Dlatego, jeśli już chcesz zmienić malowanie swojego kasku, to oddaj go do profesjonalnej firmy, a najlepiej oklej go bezinwazyjnie za pomocą naklejek.

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1181 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-01-25
Bardzo miła obsługa.
2023-01-25
Bardzo dobra obsługa szybkie dostarczenie zamowionego towaru. Polecam

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel