• Łatwy i szybki zwrot do 14 dni
  • Darmowa dostawa od 199 zł
  • Sklep prowadzony przez zawodników motocross i enduro
  • Szybka dostawa
  • Działamy na rynku od ponad 5 lat
Chcesz coś zamówić ale kasy brak? Zrób zakupy dzisiaj i zapłać za 30 dni z PayPo!📅
Kup łańcuch i zębatki, a przednią zębatkę otrzymasz za 1zł!
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

10 Rzeczy, które musisz wiedzieć o ustawieniu stóp

2023-01-05
10 Rzeczy, które musisz wiedzieć o ustawieniu stóp

Praca stóp podczas jazdy cross

Najlepsi zawodnicy w branży doskonalą swoje umiejętności każdego dnia, aby móc skutecznie rywalizować z rywalami na świecie. Dostosowują swoją dietę, plan treningowy, siłę psychiczną i technikę jazdy. Wielu zawodników mimo dobrych wyników ma duże problemy z prawidłową techniką. Odwołując się do analogii w boksie - popraw pracę stóp na podnóżkach, a poprawisz swoją technikę jazdy. Pozycja stóp na pegach i prawidłowe dociążanie podnóżków bardzo mocno wpływa na prowadzenie się motocykla i stabilność jazdy.

Szybkość wynika z pewności prowadzenia

Możesz jechać tak szybko, jak pozwala na to twoja technika. Nawet zawodnik taki jak David Vuillemin, znany ze swojego niedbałego stylu, dbał o to, by jego stopy były w odpowiedniej pozycji. Kiedy twoje palce u nóg są wystawione na zewnątrz, tworzy się przestrzeń między kolanami, a motocyklem. Ta przestrzeń pozwala motocyklowi poruszać się do przodu i do tyłu bez twojej kontroli. W pewnym sensie motocykl cię prowadzi, a nie ty jedziesz na motocyklu. W takiej sytuacji możesz jedziesz szybko do momentu, w którym motocykl Cię nie wysadzi. Jeśli masz trudności z osiągnięciem następnego poziomu prędkości, zacznij zwracać uwagę na swoje stopy.

Prawidłowo ustawione stopy z palcami skierowanymi do wewnątrz generują naturalną rotację kolan do środka. W takim ustawieniu nogi mocno wsparte na podnóżkach dosłownie dociskają kolana do motocykla. Dzięki wykorzystaniu tej zasady zdecydowanie poprawisz siłę chwytu nogami i podniesiesz pewność prowadzenia i technikę na kolejny poziom.

Ćwiczenia techniki jazdy motocyklem enduro i cross

Tak w enduro jak i motocrossie, możesz wykonywać ćwiczenia, aby doskonalić swoje umiejętności jazdy. Podczas wyścigów motocyklowych wiele mózgów zawodników działa w trybie automatycznym. Nie myślą, po prostu robią. Ściganie się i myślenie o technice to jak próba pukania się w głowę i masowania brzucha jednocześnie. Najlepiej wykonywać ćwiczenia na płaskiej łące. Możesz ćwiczyć swoją pracę nóg, po prostu objeżdżając idealny krąg. Musisz ćwiczyć technikę, aby ją doskonalić. Po pewnym czasie ta technika jazdy motocyklem enduro stanie się twoim trybem automatycznym.

Unikanie urazów

Kolejną korzyścią posiadania dobrej techniki trzymania stóp jest utrzymanie ich z dala od zagrożenia. Gdy twoje stopy wystają na boki i przypominasz Kaczora Donalda, ryzykujesz ich zahaczenie o coś. Jeśli tak się stanie, siła skręci twoją nogę, narażając na kontuzję twoje kostki, kolana i biodra. Wiele uszkodzeń więzadeł krzyżowych (ACL) powstaje w ten sposób w ten sposób.

Moc w nowych motocyklach motocross

W miarę jak motocykle cross i enduro stają się co raz mocniejsze, praca stóp nabiera jeszcze większego znaczenia. Czteropaki 450 są niesamowicie ciężkie i mocne. Ten sprzęt ucieka z pod tyłka o wiele szybciej niż antyczne dwusuwy 250, które kiedyś były na topie. Wielu zawodników zmieniających klasę z 250 do 450, częściej ulegało wywrotkom. Dlaczego? Ponieważ 250 wybaczały więcej błędów w technice jazdy motocyklem cross.

Ryan Dungey

Przez lata Dungey miał zmagał się techniką ustawienia stóp na podnóżkach. Dopóki jeździł w 250 udawało mu się uciekać od pracy nad techniką, ale potężne 450 sprawiło, że musiał skupić się na technice jazdy cross. Pod koniec jego kariery praca stóp na podnóżkach stała się mocną stroną Rayana i to było widać. Popełniał niewiele błędów i zawsze sprawiał wrażenie, że dobrze panuje nad motocyklem podczas jazdy w zakrętach i ściganiu na prostej. Oczywiście na jego sukces złożyło się wiele innych czynników ale praca stóp była ważnym elementem układanki.

Whoops

Jednym z najlepszych zawodników motocross, których warto obserwować w sekcji "whoops", jest Ken Roczen. Jest mistrzem w tej technice jazdy cross. Jego stopy zawsze są w idealnej pozycji względem reszty ciała. Palce u stóp są umieszczone na pegach i skierowane do wewnątrz motocykla. Kolana są cofnięte za palcami, co pozwala mu trzymać biodra z tyłu i głowę nad kierownicą. Dzięki temu może się wyciągnąć nad motocyklem, aby uzyskać więcej równowagi.

Scrub Jump to prawidłowa praca nóg

Scrub Jump to technika skoku motocross, w której w istocie wypychasz koła spod siebie. Dzięki temu możesz uniknąć całkowitego skompresowania zawieszenia i uniknąć wysokiego wybicia motocykla do góry. Celem jest utrzymanie niskiej trajektorii lotu aby koła szybciej spotkały się z torem na lądowaniu. Wiele poważnych upadków podczas treningu scrub jump było spowodowanych złym ustawieniem stóp na podnóżkach. Podczas próby scruba z ustawionymi na zewnątrz stopami możesz zahaczyć o brzeg najazdu. To w konsekwencji może niebezpiecznie wysadzić Cię z motocykla.

Sprawdź jak chodzisz

Sposób w jaki naturalnie chodzisz może być przyczyną tego, że jeździsz z palcami skierowanymi na zewnątrz. Osoby, które chodzą ze stopami skręconymi do zewnątrz zazwyczaj tak samo ustawiają nogi na podnóżkach. Aby pracować nad prawidłowym nawykiem ustawiania stóp w trakcie jazdy cross myśl o tym jak ustawiasz nogi w trakcie chodzenia i pracuj nad tym. Na początku będzie trudno ale każdy dzień pracy nad codziennym nawykiem może przybliżać Cię do poprawy techniki jazdy motocyklem enduro i cross.

Rzuć okiem na buty, a wiele się dowiesz

Przeczytałeś nasz wpis i chcesz natychmiast wprowadzić go w życie ale w zasadzie nie wiesz czy prawidłowo ustawiasz nogi? Wyjdź do garażu i sprawdź swoje buty. Odwróć je do góry nogami  i rzuć okiem na podeszwy. To jak ustawiasz stopy będzie doskonale widać po ich zużyciu. A teraz odpowiedz sobie samodzielnie na pytanie czy prawidłowo ustawiasz stopy.

Przeczytaj więcej przydatnych porad o jeździe enduro i motocross na naszym blogu:
Jak wybrać ortezy?
Przyspiesz w zakrętach naciskając na podnóżek
10 powodów dla których warto kupić gripy ODI
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2395 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-10
Produkty dobrej jakości, wysyłka na czas. Polecam
2024-09-10
Wszystko przebiegło w porządku:)
pixelpixel